Test teplovodivých past - Arctic Silver 5, Acutake Acu-Silvertherm1, OEM a bez pasty

Chlazení

23.8.2007

S chladiči do testu byla dodána i teplovodivá pasta Acutake. Vzal jsem si tedy za povinnost porovnat ji s pastou Arctic Silver 5, kterou běžně používám.

Acutake Acu-Silvertherm1

Acutake dodává svou pastu v injekční stříkačce. Obsah má pouze 1,5g, což je málo na časté použití, ale dost na dvě až tři instalace procesoru.
Pasta je velmi tuhá a je třeba vyvinout opravdu hodně velkou sílu, aby vylezla. Acutake by udělal lépe, kdyby pastu dal do užší výše naplněné stříkačky.
Roztíratelnost pasty je tragická. Přiložený roztírač v podobě tvrdé papírové karty je k ničemu, protože se pasta lepí víc na něj než na procesor. Nakonec jsem použil běžný list papíru.
Po dvou minutách natírání jsem toho dokonce chtěl nechat, tak je roztíratelnost špatná.
Pasta je natolik hustá, že nelepí na chladiči, ale spíš vytvoří jemňoučký navlhlý píseček.
S cenou přibližně 80Kč za balení je cena jednoho gramu pasty přibližně 53,5Kč.


pastu Acutake zapůjčila firma TNTRADE


Arctic Silver 5

Arctic Silver dodává svou pastu v obdobné stříkačce jako Acutake. Obsahuje 12g, což by mělo stačit přibližně na 20 použití.
Pasta má mnohem příjemnější konzistenci, takže přes stejnou stříkačku jde protlačit obstojně.
Roztíratelnost pasty je dobrá, je totiž dobře lepivá a patlavá. Ulpívá správně mnohem více na procesoru než na roztíracím papíře.
S cenou přibližně 370Kč za balení 12g je cena jednoho gramu pasty přibližně 30,5Kč.
Prodává se i balení 3,5g (asi 6 použití). S cenou kolem 155Kč za toto balení je cena jednoho gramu pasty přibližně 44Kč.


pastu Arctic Silver 5 zapůjčila firma X-COMputers


Teploty

Graf zachycuje závislost teploty procesoru na použité teplovodivé pastě. V testu byl použit chladič Arctic Cooling Freezer 7 pro a procesor Intel E2140 přetaktovaný z 1600MHz na 2880MHz a se zvýšeným napětím z 1,325V na 1,5V.


graf teplot - základ úspěchu je mít pastu


Hodnoty jasně dokazují, jak důležité je mít nanesenou aspoň nějakou teplovodivou pastu. Rozdíl mezi jednotlivými pastami je již téměř zanedbatelný.

Závěr

Jsem rád, že používám pastu Arctic Silver 5, je proti pastě Acutake levnější a především se mnohem lépe aplikuje.
Pastu Acutake důrazně nedoporučuji pro její mizernou aplikaci.
Mohu ji doporučit pouze tomu, kdo instaluje chladič jednou a nervy mu za úsporu 75Kč proti větší Arctic Silver 5 (3,5g) stojí.
Sám si ji fakt nikdy nekoupím, protože její aplikace je za trest. Chtěl jsem test chladičů dělat s ní, ale prostě to nejde.
A sami si udělejte názor, jestli vám vůbec 150 korun za jinou než přiloženou pastu stojí za jeden dva stupně, nebo si radši koupíte něco jiného...

Diskuze k tématu

 
(default) 2 queries took 2 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211