Můj počítač - červen 2010

Můj počítač

4.6.2010

Co obsahuje můj počítač a co je k němu připojené - tento článek je po výrazném upgradu pokračováním minulého dílu z 23.2.2009.

Sestava

Skříň

Procesor Intel Core i5 750
Chladič procesoru Noctua NH-D14
Motherboard Gigabyte P55A-UD3
Operační paměť 3x2GB, DDR3, 1333MHz
Grafická karta Ati Radeon 5870
Pevný disk - systém SSD Intel X25-M G2 80GB
Pevné disky - data 2x 1TB a 1x 320GB
Optická mechanika Samsung SH-S223C
Skříň CoolerMaster HAF 922
Zdroj Seasonic SS-500ET 500W

Periferie

Záložní zdroj APC CyberFort II - 700VA
Reproduktory Genius SW-HF5.1 5000
Subwoofer Mivoc SW 1500
Tiskárna Epson Stylus Photo R800
Tiskárna Samsung CLP-300
Skener Epson 3170 Photo
Monitor Fujitsu-Siemens P20-2 - 20" LCD, 1600x1200
Monitor 2x Philips 240SW9FS - 24" LCD, 1920x1200
Myš Razer Copperhead - Tempest blue
Podložka pod myš Razer Solution Pro Pad
Klávesnice Logitech G15
Notebook HP Compaq nx9005
Telefon HTC Touch Pro 2

Celkové shrnutí

Proč jsem vlastně svůj pracovní počítač upgradoval/téměř úplně vyměnil? Jeho výkon mi jednoduše přestal stačit. Nové programy využívaly procesor čím dál více a hřebíkem do rakve byla hra Dragon Age: Origins, která sice nevyžaduje pro dobrý herní zážitek supervýkonnou grafickou kartu, ale procesorům dává zabrat pořádně.

Software

Windows XP jsem kvůli nepodpoře diskových jednotek větších než 2TB opustil v roce 2008.
Stal jsem se šťastným uživatelem Windows Vista 64bit, které řešily problém s diskovými jednotkami, byly výrazně stabilnější, měly lepší podporu zapojení více grafických karet pro použití více monitorů, díky 64bitové konstrukci podporovaly větší množství operační paměti a další a další výhody. Byl jsem s nimi tak spokojený, že ani když jsem od Microsoftu dostal nové Windows 7, neměnil jsem.
Windows 7 jsem nainstaloval, až když jsem se rozhodnul pro čistou instalaci na SSD, které jsem si v lednu 2010 nově pořídil.

Hardware

Upgrade neproběhnul úplně celý najednou, ale změna výkonného základu (procesor, deska, RAM) skokově proběhla. Celkově je nyní počítač svižný, výkonný i tichý. Můj počítač není žádná reprezentativní mašina, mám ho zastrčený pod stolem a snažím se především, aby byl maximálně funkční. Vzhledem k tomu, že na něm každou chvíli něco zkouším, bylo by značně kontraproduktivní, kdybych kabely vyvazoval.
Pokud si myslíte, že kabely vyvazovat neumím, podívejte se na ukázky pár mých počítačů.


Pohled do mé skříně.
(pro zvětšení klikněte)


Komponenty

Procesor Intel Core i5 750

Procesor je vlastně jedinou významnou změnou, které se při skokovém upgradu udály. Výkon původního dvoujádrového Core 2 Duo přestal dostačovat. Vždyť i přetaktovaný měl frekvenci 2,8GHz, což jsou hodnoty, které v době upgradu měly nejlevnější Celerony (a ty šly taktovat až ke 4GHz). Běžně se tedy stávalo, že jsem otevřel nějaký náročnější dokument, který zatížil jedno jádro na 100%, na druhé jádro se přesunuly všechny procesy na pozadí a rázem bylo po rezervě. Oním hřebíčkem do rakve byl právě Dragon Age: Origins, který při hře procesor zatěžoval nemilosrdně na 100% a při loadování lokace se milostivě uskromnil na 80% zátěže obou jader. Nový procesor je čtyřjádrový, tedy už na své základní frekvenci přibližně 2x výkonnější než původní přetaktované dvoujádro. Navíc se mi s ním podařilo překonat můj přetaktovací rekord Intel Core i5/i7 procesorů, kdy běhal na 4,6GHz, tedy na 173% původní frekvence. (Absolutní přetaktovací rekord v hodnotě 200% původní frekvence se mi podařil s mým neupgradovaným počítačem v roce 2007.) Po večeru úvahy jsem frekvenci nového procesoru snížil na 4,2GHz, na které není nutná žádná úprava napětí v BIOSu. Dragon Age si nyní v maximální zátěži vezme cca 90% ze všech čtyř jader, takže mám pořád rezervu. Zatím se mi nestalo, že bych při práci spustil něco náročného a počítač zatuhnul vytížením. S novým procesorem jsem 100% spokojený.


Chladič Noctua NH-D14

Díky výměně skříně je možné namontovat prakticky jakýkoliv chladič. Vzhledem k tomu, že jsem měl zkušenosti s počítači zákazníků, kterým se s levnějšími chladiči jejich přetaktované Intel Core i5/i7 procesory daly uchladit jen velmi hlučně a s vysokými teplotami (stále samozřejmě 100% stabilně), věděl jsem, že se pro tichý chod může vybírat jen z těch nejlepších chladičů (Thermalright a Noctua). Několik měsíců na trhu kraloval dvouvěžový chladič Noctua s perfektními ventilátory v ceně, tak jsem ho pořídil. Byl jsem si vědom toho, že je drahý skoro jak půlka procesoru, ale člověk si taky někdy může udělat radost, ne? Za ty hrátky s taktováním to stojí. Teploty se nyní v klidu pohybují v rozmezí 30-40 stupňů a při maximální zátěži jsou kolem 65 stupňů, což je na úplně tiše chlazený Core i5 procesor moc pěkné. S novým chladičem jsem 100% spokojený.


Deska Gigabyte P55A-UD3

U minulé základní desky jsem trochu hloupě investoval do chipsetu X38 s PCIe 2.0 s plnými 2x16 linkami. Uvědomil jsem si to už pár dní po koupi, kdy jsem věděl, že žádné supervýkonné grafiky nikdy v tom počítači mít nebudu. U nového počítače jsem stejnou chybu udělat nechtěl, ale stejně jsem jedno dilema měl. Operační paměti není nikdy dost, X58 chipset má 6 slotů, kdežto P55 jen 4 sloty. Maximální kapacita RAM při použití výhodných 2GB modulů je tedy 12GB vs. 8GB. Dilema mi naštěstí vyřešil osud (viz RAM níže). Rozhodnutí tedy padlo na levnější "8GB platformu" s tím, že kdyby bylo nejhůř, tak v budoucnu snad už budou 4GB moduly levnější a dojde na ně.
Podmínkou byly také dva PCIe sloty pro grafické karty, jelikož jsem v době upgradu nepředpokládal použití jedné grafické karty s 3 aktivními výstupy. Pak jsem ještě chtěl USB 3.0, za nějž byl příplatek asi 300Kč přijatelný. Navíc se na desce vyskytuje i SATA 6G řadič, což sice nepředpokládám, že bych na této desce někdy využil, ale když v té době neexistovaly kompromisy v podobě "USB 3.0 ano a SATA 6G ne", byla deska jasnou volbou.


RAM 3x2GB, DDR3, 1333MHz

Osud mě donutil chvíli používat místo 8GB gigabytů 6 a jednu chvíli dokonce pouze 4GB. Čtyři gigabyty se ukázaly být pro mé potřeby prostě málo, Windowsy každou chvíli oznamovaly, že paměť dochází a ať tohle nebo tamto uzavřu. Při použitých 6GB se takové hlášky už nevyskytovaly, tak jsem 6GB začal považovat za pro mne dostatečných. Když jsem kupoval místo původních DDR2 modulů moduly DDR3, nevyhodil jsem zbytečně peníze a 6GB mi úspěšně slouží v počítači dodnes.


Grafika Ati Radeon 5870

K nejvýkonnější rozumné jednojádrové grafické kartě současnosti jsem se dostal velkou náhodou. Zákazník reklamoval svůj Radeon 4870 X2, a aby mohl po dobu reklamace počítač nerušeně používat, pořídil jsem a zapůjčil jsem mu Radeon 5870. Dodavatel reklamaci staršího Radeonu shodou okolností vyřešil také výměnou za podobně výkonný a modernější Radeon 5870, tak jsme se se zákazníkem dohodli, že mu Radeon 5870 v počítači už zůstane. No a mně zůstal ten jeho z reklamace. Hraní Dragon Age s HD texturami při maximálním vyhlazování a celkově nejvyšším nastavení se mi zalíbilo, tak jsem si tuto brutálně výkonnou grafickou kartu ponechal. Zkoušel jsem i Eyefinity zapojení 3 monitorů jako jednu vekou plochu (to mimochodem vyžaduje monitor s DisplayPort konektorem nebo aktivní redukci DP->DVI (můj případ)), ale to se neosvědčilo. Dragon Age totiž hraju většinou s pohledem zvrchu a ten je v Eyefinity bohužel velmi deformovaný a dle mého názoru nepoužitelný. Díky zakoupení redukce mám aspoň všechny tři DVI monitory zapojené v jedné grafické kartě. Redukce byla dost drahá (nějakých 2.000Kč) a zpočátku jí vypadával obraz, celkově její výhodnost považuji za malou. Věřím, že nastane doba, kdy downgraduji na nějaký Radeon 5670 a Radeon 5870 někomu známému prodám výhodně pro oba. Pokud ovšem do té doby nepřijde Starcraft 2 a nebude vyžadovat výkonnou grafiku... Podle předběžného měření výkonu to vypadá, že se u Starcraftu 2 bude opakovat případ Dragon Age, kdy pro plynulou hru bude stačit levný mainstream grafické karty, ale procesor bude třeba výkonný.


Pevný disk - systém SSD Intel X25-M G2 80GB

O SSD jako systémovém disku jsem uvažoval už před delší dobou, kdy se začaly objevovat testy s kouzelnými výsledky čtení kolem 200MB/s a přístupovou dobou čtení kolem 0,1ms. Taky jsem si objednal Patriot Warp, nainstaloval na něj operační systém, ale při zjištění, že při instalaci programu (jakémkoliv zápisu) není možné nic dělat, protože se počítač seká, jsem ho došel druhý den vrátit. Později jsem zjistil, že je nutné si ohlídat především přístupovou dobu při zápise. Že jsem s Patriot Warpem udělal chybu, dokazuje například tento graf naměřených hodnot. Poučen jsem později začal v sestavách používat OCZ Vertex SSDčka, která byla krásně výkonná, ale na svou kapacitu poměrně drahá. Mně se v počítači uhnízdilo SSDčko až po vydání a zdostupnění Intel X25-M G2, který za nějakých 6.300Kč nabízel nadprůměrných 80GB prostoru. Dříve bylo noční můrou, že budu muset restartovat počítač, jelikož start trval 5-10 minut. Nyní je start skoro stejně rychlý jako probuzení počítače ze spánku. S SSDčkem jsem 100% spokojený. Jen je škoda, že se jedná o věc přeci jen dost drahou a mezi veřejností neznámou, takže je prakticky nemožné zákazníky přesvědčit, aby si za počítač ještě 7.000 připlatili, že se jim na něm bude rychleji pracovat.


Pevné disky - data 2x 1TB a 1x 320GB

V minulém díle článku Můj počítač jsem psal, jak se sešlo několik náhod a moje 5TB diskové pole RAID5 se rozpadlo (prosím 3 sekundy ticha za mou sbírku filmů). Vinu za to nese jednak primitivní RAID řadič v ICH9R, který disky nesprávně označil za nepoužitelné, a dvak disky samotné, že se tak nechaly označit. Od té doby (a ještě jedné anabáze s počítačem zákazníka) RAID5 zásadně nestavím na řadičích integrovaných v základních deskách a do RAID5 polí mi nesmí Samsung F1 disky (pro RAID1 jsou bezproblémové). Pro RAID5 nyní používám výhradně profesionální řadiče (Adaptec, 3Ware) s vlastním procesorem a pamětí. V současnosti ve svém počítači mám tři jednotlivé pevné disky, které nejsou nijak zálohované. Důležitá data zálohuji manuálně z SSD na interní HDD a externí HDD. Nicméně kapacita filmového 1TB disku už pomalu ale jistě ubyla a uvidím, pro co se rozhodu dále. Přidat další (asi 1,5TB) samostatný disk? Spojit ty dva 1TB disky do JBOD a mít na takové jednotce 700GB volných? RAID5 na profi řadiči? No, uvidím.


Optická mechanika Samsung SH-S223C

Jednou za 6-12 měsíců instaluji operační systém, jednou za uherský rok si koupím hru a udělám si z ní image (přece mi nebude optická mechanika řvát a nebudu riskovat poškrábání originálního média), jednou za dva měsíce nějakému rodinnému příslušníkovi vypálím fotky a tím to končí. Všechno se stahuje aktuální z internetu (ovladače i filmy) nebo už máte z minula uložené na HDD. V dnešní době pro optická média není místa.


CoolerMaster HAF 922

Lidi se dělí na tři skupiny:

1) Ti, co o Lian-Li nikdy neslyšeli.
2) Ti, co o Lian-Li slyšeli a moc by jejich skříň chtěli.
3) Ti, co Lian-Li skříň mají a už by ji nikdy nechtěli.

Já patřím do té třetí skupiny.
Samozřejmě je to trochu přitažené za vlasy, ale nějak jsem se té skříni pomstít musel. Člověk, který rozhodl, že v ní ta vodorovná přepážka bude, by zasloužil vyhazov, protože se kvůli ní ve skříni nedají použít některé rozměrnější chladiče. Ta skříň je dobrá opravdu jen pro montáž 12 disků. Nicméně už si můžu oddechnout, jelikož jsem si pořídil skříň novou a to CoolerMaster HAF 922. Prostoru má dost, chlazení super, nevibruje, je dostatečně prostorná, podsvícení předního ventilátoru je vypínatelné a má inteligentně vyřešenou bezšroubkovou montáž disků i optických mechanik. Spokojenost.


Seasonic SS-500ET 500W

Ptáte se, proč jsem Enermax Liberty s odpojitelnou kabeláží vyměnil za "obyčejný OEM Seasonic"? Lenost, nic jiného v tom nehledejte. Původní počítač jsem chtěl zanechat co nejméně změněný a na polici jsem měl nový zdroj, tak jsem ho namontoval. Má dostatečný počet konektorů, dost dlouhé kabely, postačující výkon a je slušně tichý. Spokojenost.



Periferie

Záložní zdroj APC CyberFort II - 700VA

Za poslední půlrok došlo k výpadku elektřiny asi jen jednou a záložní zdroj mi krásně udržel počítač i monitor zapnutý, takže jsem práci uložil a počítač uspal. Ukázkový zásah. Záložní zdroj mám už 3 a půl roku a původní baterie stále drží, paráda.


Reproduktory Genius SW-HF5.1 5000

Mám 5.1 reproduktory a mám je všechny před sebou. Tady jsem něco v době nákupu nedomyslel... Pořád hrají bezproblémově, tak si nestěžuju. Příště bych si ale radši koupil dražší 2.1 nebo 2.0 reproduktory.


Subwoofer Mivoc SW 1500

Za poslední dobu jsem neměl subwoofer zapnutý ani nepamatuju (potřeboval jsem jack-cinch kabel na něco jiného) a ani mi to moc nevadí. Doba, kdy jsem měl rád hromadu basů a trochu hudby, už pominula.


Sluchátka Etymotic 6i

Před rokem jsem si, mírně donucen okolím, koupil sluchátka pro bezhlučný poslech hudby v hodinách, kdy průměrní lidé spí. Přečetl jsem si pár článků, narazil na obchod Sluchatka.net, vyrazil jsem do jejich zkušební místnosti v Nuslích (teď jsem se o ní na jejich stránkách nic nedočetl), vyzkoušel různé typy sluchátek s cenou od 200 do 5.500Kč při poslechu vlastního přivezeného hudebního CD a nakonec jsem si vybral tyhle. Hrají krásně čistě, že v hudbě uslyšíte detaily, které ze standardních reproduktorů neuslyšíte, a jsou prťavá, takže si při jejich nošení nepřipadám jak kosmonaut. Když je používám, může se náhodnému šťastlivci naskytnout příležitost slyšet mě si zpívat (jsem pod vlivem perfektní hudby a sám sebe naštěstí neslyším).


Tiskárna Samsung CLP-300

Tato laserová tiskárna stála asi 3.500Kč, což byla přibližně částka, kterou jsem ročně dal za barvu do mé inkoustovky. Trvá jí sice poměrně dlouho, než se rozehřeje na tisk první stránky, ale pak už tiskne rychle. Obzvlášť černobílé výtisky jsou velmi rychlé.


Tiskárna Epson Stylus Photo R800

Tuto moji první nebo druhou drahou koupi jsem již odsunul na druhou kolej. Její provozní cena kupováním barev byla opravdu nehorázná. Stále ji mám na stole a utěšuji se tím, že mám možnost si kdykoliv něco vytisknout v suprové kvalitě. Nicméně jsem ji za poslední rok použil asi jen jednou, když mi zrovna došel toner v laserovce a nutně jsem něco potřeboval vytisknout.


Skener Epson 3170 Photo

Skenuji s ním jen obyčejné věci a funguje bez problémů.


Monitor Fujitsu-Siemens P20-2 - 20"LCD, 1600x1200

Moje první velká koupě, která i po 5 letech zůstává perfektně použitelná. To je v počítačové oblasti věc nevídaná a svědčí o kvalitě a mém dobrém výběru (-: Stále se jedná o můj primární monitor.


2x Philips 240SW9FS - 24" LCD, 1920x1200

Dříve jsem používal monitory, které někdo vyřadil. CRT monitor mi blikal do xichtu, 17" LCD bylo zase malé, koukat na čtyři monitory s různě vysokým podstavcem bylo jak sledovat horskou dráhu. Jednoho dne jsem si uvědomil, že když do monitorů koukám hodiny denně, musím je vyřešit pořádně. Maje na paměti nutnost stejného vertikálního rozlišení pro použití Eyefinity, pořídil jsem dva nové monitory s rozlišením 1920*1200. To jsem ovšem tenkrát nevěděl o nutnosti zapojení třetího monitoru pomocí DisplayPortu. Když už jsem to vyřešil pomocí aktivní redukce, objevil jsem řízení rozlišení Eyefinity podle nejmenšího monitoru, mám tedy v nabídce nejvyšší rozlišení jen 4800*1200 (3x1600) a ne 5440*1200 (1920+1600+1920). Předpokládám, že toto je jen softwarová záležitost a možnost využití různě širokých monitorů čase do Eyefinity profilů přibude.




Výhled na Command Centrum při psaní tohoto článku.


Myš Razer Copperhead - Tempest blue

Výborná myš pro práci na obrovské ploše (5440x1200). Tuto plochu přejede za 3cm pohybu po podložce. Skoro ovládám kurzor vůlí (-:


Podložka pod myš - Razer Solution Pro Pad

Myš se na ní lépe pohybuje, výrazně méně se jí špiní teflonové nožičky a snad je i přesnější.


Klávesnice Logitech G15

Nedám na ni dopustit. Je to prostě nejlepší klávesnice, se kterou jsem kdy dělal. Podsvícená, s multimediálním ovládáním, s programovatelnými klávesami. Pokud oželíte display, který pro práci potřeba není, můžete si tuto klávesnici koupit pod označením Logitech G11.


HP Compaq nx9005

Dědeček staříček, který už není schopný fungovat mimo zásuvku déle než 15 minut. Píšu na něm ve Wordu, hraju Heroes 3, na chatách jsem přes pomalé mobilní připojení na internetu a jednou za rok využiju disketu.


HTC Touch Pro 2

Dlouho jsem si lámal hlavu, jak levně vyřešit připojení notebooku k internetu v lese. Jedna varianta byla koupě nového notebooku s pořádnou baterií a nějakého USB modemu, to ale levné nebylo vůbec. Pak jsem ale byl osvícen a vzpomněl si na HTC a možnost internetu v mobilu. Po pár měsících sledování trhu jsem si vybral tento telefon a nelituji. Synchronizace s Outlookem, internet v mobilu a plnohodnotná klávesnice jsou funkce, bez kterých bych si nyní pracovní den nedokázal představit.


Závěr

Po dlouhé době jsem udělal velký upgrade a zase jsem s počítačem skoro úplně spokojený. Stačilo by pořádné diskové pole s kapacitou nad 3TB a tři 30" monitory a byl bych teď spokojený úplně.

Chcete být víc v obraze? Sledujte mě na twitteru a Facebooku.
 
(default) 2 queries took 2 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211