Co na počítači dělám a jaké s ním mám plány

Můj počítač

26. 9. 2010

Dnes vám řeknu o drobných změnách v mém počítači, napíšu něco o činnostech, které na počítači dělám, a sdělím své plány nejbližších upgradů. Abyste věděli, o jakém počítači mluvím, doporučuji přečtení článku Můj počítač (2010).

Sestava

V těchto dnech probíhá několik menších či větších změn v mém počítači.
Hlavní změnou byl výhodný prodej mého Radeonu 5870, takže jsem se vrátil k původní kombinaci Radeonu 2600XT a Radeonu X300. Vzhledem k tomu, že jsem si všechny zajímavé hry už zahrál, tak pár měsíců do upgradu vydržím (viz níže).
Menší změnou pak je přidání 2TB disku, jelikož jsem získal velké množství dokumenty BBC, Discovery a National Geograpicu, což mi poněkud zaplnilo můj 1TB disk na filmy.


Použití

Práce

Naprostá většina mé práce se odehrává v Officech a na internetu (Opera), malilinko pak v PSpadu.
Outlook kromě jasné e-mailové korespondence také přijímá poptávky z formuláře Počítač na míru a slouží k organizaci času a úkolů.
Excel obsahuje jednotlivé nabídky a vypočítává výsledné ceny.
Word s pluginem pro přímý export do PDF pak obstarává zpracování nabídky pro zákazníka v takové podobě, jako je znáte.
Všechny fáze tohoto procesu je důležité mít pořád na očích a moje tři monitory s celkovou zobrazovací plochou 5440*1200 jsou pro to tak akorát.

Zábava

Prakticky pořád mi na počítači běží hudba nebo film.
Hudba je nenáročná a na přehrávání mi stačí Windows Media Player.
Video je od dob dostupnosti HD videa (720p, 1080p) trochu náročnější, ale i starší grafická karta jako Radeon 2600XT ho celkem v pohodě přehraje. Řekl bych, že teď nestíhá spíš software. Řadu let jsem používal BSplayer, protože měl příjemné ovládání a práci s titulky. U některých náročnějších HD videí ale už zjevně nestíhá synchronizovat obraz a zvuk, k angličtině už nepotřebuju titulky a občas prostě odmítne přehrát nějaké standardní avi, tak pomaličku přecházím na GOM player.

Hry

Kromě nepřekonatelné čtyřky her: Heroes 3 (WOG), Transport Tycoon (OpenTTD), Ufo a Baldur's Gate II (SoA+ToB) jsem v posledním roce poznal několik her, které jsou výborné a některé z nich si taky zaslouží svůj článek.

Po dlouhé době jsem padnul na zadek ze hry Dragon Age: Origins, kterážto je označovaná za nástupce Baldur's Gate. A právem. Byla to právě tato hra, která mě přiměla k upgradu z mého předchozího počítače. Hra není náročná na grafiku (na maximální nastavení stačí i Radeon 5750), ale je velmi náročná na procesor (doporučuji čtyřjádro).
Měření náročnosti na PCTuningu.

Druhou hrou, kterou jsem v poslední době hrál, je Anno 1404. Jedná se o velmi komplexní budovatelskou strategii, která je jednoduchá na pochopení, ale celkem složitá na vytvoření fungujícího systému. Té je pro změnu procesor celkem jedno (stačí dvoujádro), ale díky své perfektní grafice je extrémně náročná na grafickou kartu. Bez výkonné grafické karty si na maximální nastavení neškrtnete (aspoň GTX260 nebo Radeon 5770).
Měření náročnosti na PCTuningu.

A třetí hrou je Starcraft 2. Až do vydání této hry jsem RTS moc v oblibě neměl (naposledy jsem hrál před 15 lety Warcraft 1 s cheatama), ale to se nyní změnilo. Díky poutavé kampani postupně rozvíjíte své dovednosti a znalosti. I když je tak půlka misí velmi podobná, tak věci jako výzkum a nákup upgradů vám je přeci jen trochu mění a motivují vás hrát dál a dál. Samotná kampaň je ale jen povrch ledovce. Starcraft 2 je především online hrou, která vám vyhledá podobně silného soupeře, se kterým pak měříte síly, a podle výsledků získáváte a ztrácíte body v celosvětových žebříčcích. Jedna hra trvá podle stylu hry cca 10-40minut. Hra je opět nenáročná na grafiku (na maximální detaily stačí Radeon 5670), ale zato extrémně závislá na výkonu procesoru (bohužel více než dvě jádra zatím moc výkonu nepřináší, ale zato přetaktování přináší prakticky lineální nárůst výkonu, takže taktujte). Velkou aférou Starcraftu 2 je absence anti-aliasingu, tedy vyhlazování hran. To sice pro herní zážitek nevadí, ale je zvláštní, že tak obvyklé nastavení ve hře není. Prý by mohl v budoucnu přibýt pomocí patche. V současnosti je možné anti-aliasing vynutit přímo v ovladačích (Radeon i GeForce), ale dopady na výkon jsou téměř nehratelně obrovské, kdy GeForce podávají lepší výsledky.
Měření náročnosti na PCTuningu.


Upgrade

Grafická karta

Po půl roce s jednou z nejvýkonnějších grafických karet v počítači jsem si zvyknul, že jakoukoliv hru nastavím na maximální nastavení a hraju a nic neřeším. S tímhle luxusem se těžko loučí. Vzhledem k tomu, že jsem si na plné detaily zahrál všechny hry, co jsem chtěl, a naskytla se mi příležitost můj Radeon 5870 výhodně prodat, využil jsem toho a vrátil jsem se k původní kombinaci Radeon 2600XT + Radeon X300. A teď už jen čekám, jak se vytáhne AMD se svými novými Radeony, jestli si v novém rozumném Hi-Endu koupím nástupce Radeonu 5850, nebo 5870. Nové Radeony by měly začít vycházet kolem 18. 10. 2010 a do konce roku by na trhu mělo být vše, co by můj počítač mohlo zajímat.

SSD

Moje současné SSD Intel G2 (34nm) 80GB je vážně super a všechna data na něm létají jak namydlený blesk. Mám na něm systém, programy, pracovní data pro podnikání a instalaci Dragon Age (šílených asi 23GB). Při hraní výše zmíněného Anna a Starcraftu, které jsou nainstalované na HDD, jsem nepříjemně poznal, jaké to je vrátit se z SSD zpět na rotující magnetické desky, a byl to děs čekat na loadování každé mise. Vzhledem k tomu, že na přelomu roku by měla vyjít nová SSD Intel G3 (25nm) s dvojnásobnou kapacitou za stejnou cenu jako současná generace, budu přemýšlet o 160GB SSD za nějakých 4500Kč nebo 300GB za cca 9.000Kč.

RAID

Ještě pořád mi na mysli leží totální rozpad mého 5TB RAID5 pole, které mě stálo většinu sbírky filmů. Vzhledem k tomu, že bych zase chtěl RAID5 (kvůli výhodnému poměru kapacita/počet disků) a zase bych na tom chtěl mít spoustu filmů, budu muset vymyslet nejoptimálnější řešení.
Investovat do profesionálního řadiče, který 4portový stojí nějakých 9.000Kč a 8portový nějakých 14.000Kč? To asi ne. Na rychlosti mi nezáleží a filmy mi za 9.000Kč nestojí.
Nebo použít zase RAID5 integrovaný řadič na intelácké desce s rizikem opakování problému? Připadá mi teď trochu padlé na hlavu dělat RAID5 pro ochranu dat, když vím, že právě toto řešení mě o ně připravilo.
Nakonec se mi zdá, že zkusím JBOD, který si na nic nehraje a jediné, co dělá, je sečtení kapacity všech disků do jedné velké diskové jednotky.
Když jsem si teď koupil 2TB disk, tak mám ještě cca 600GB (rok?) čas o řešení přemýšlet.


Závěr

Stále mi na mysl přichází použití 30" monitoru. Obzvlášť pro hry typu Starcraft 2 by byl obrovským přínosem, ocenily by ho i obří excelovské tabulky, které čas od času dělám. Na druhou stranu mi mé současné monitory vyhovují, takže dokud jeden z nich neumře, tak bude mít třicítka smůlu. Zatím se pořád jedná spíš o přání monitorového úchyla než o potřebu.

Chcete být víc v obraze? Sledujte mě na twitteru a Facebooku.
 
(default) 2 queries took 2 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211