Jak vybrat operační paměť

Operační paměti

16.3.2007

Pokusím se vám nyní jednoduše shrnout, podle jakých kritérií se správně vybírají paměti. Budu se bavit o pamětech DDR2, které nyní jako jediné při koupi nového počítače připadají v úvahu (vzhledem k paměťovým řadičům)
 
1. Cena
2. Velikost
3. Frekvence
4. Výkon
5. Záruční podmínky
6. Sympatie ke značce
 

 
1. Cena
 
Hlavní kritérium je samozřejmě cena. Zkrátka, pokud na nějaké paměti nemáme, nemůžeme je vybírat. Cena ovlivňuje všechna následující kritéria.
 
 

 
2. Velikost
 
Operační paměť používáme, protože je mnohonásobně rychlejší než pevný disk. Když požadované množství přesáhne množství přítomné, musí se použít i pevný disk, tím se celá práce neúnosně zpomaluje. Náš cíl je tedy mít tolik operační paměti, aby se dostalo na všechny programy. Pro kancelářský počítač stačí 512MB, pro ostatní počítače je podmínka minimálně 1GB. Pochopitelně i více podle programů, které používáte.
 
 

 
3. Frekvence a časování
 
Pokud nebudete taktovat, vezměte buď 667MHz CL4 nebo 800MHz CL5. Tyto paměti mají podobnou cenu i podobný výkon. Pokud taktovat budete, vezměte paměti, které zvládají co nejvyšší frekvenci - výběr tedy začínáme na 800MHz CL5. Pokud byste k procesoru Core 2 vzali paměti pomalejší než 800MHz, byli byste jimi při taktování omezeni.
 

 
4. Výkon (frekvence, časování, dualchannel)
 
Výkon pamětí je velmi diskutabilní. Dvojnásobná frekvence při stejném časování znamená teoreticky dvojnásobný výkon, dualchannel znamená teoreticky dvojnásobný výkon. Ovšem vše je jen teorie. Pokud uvážíme normální použití (moduly 800-1000MHz CL5), je rozdíl ve výkonu pamětí okolo 40%. Zásadní je ovšem to, že zdaleka ne ve všech programech omezují operační paměti. Proto většinou dochází k nárůstu výkonu pouze o jednotky procent do řekněme 10%. Je proto nesmysl kupovat velmi drahé paměti, protože například za trojnásobnou cenu získáme v dobrém případě o 15% výkonu více.
 
 

 
5. Počet paměťových modulů
 
Více paměťových modulů = větší možnost, že nějaká paměť bude omezovat taktování. Navíc, když budete mít všechny sloty na základní desce zabrané, při rozšiřování paměti budete muset staré paměti prodat a koupit nové.
 

 
6. Záruční podmínky
 
Nemálo lidí přesvědčí doživotní záruka. Ovšem, kolik lidí má počítač na déle než 5 let? Pouze ti, kdo ho používají jako psací stroj. Počítačoví nadšenci navíc svůj stroj nemívají déle než 3 roky. Záruku 3-5 let dávají dnes snad všichni výrobci. Proto je toto kritérium podřadné.
 

 
7. Sympatie ke značce
 
Pokud najdete v nabídkách paměti se stejnými výše uvedenými parametry od více výrobců, můžete si vybrat. Je to ale nereálné, protože se většinou aspoň cenou liší.
 
 

 
Závěr
 
Nakupujte co nejlevnější paměti 800MHz CL5 (nebo CL4, kdybyste narazili na levné) o velikosti modulu 1GB (nebo 2GB, kdybyste narazili na levné). Z osobních mnohonásobných zkušeností můžu doporučit levné, výborně taktovatelné paměti A-DATA.

 
(default) 2 queries took 2 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211