Můj počítač13.1.2007 Nyní vám představím svou počítačovou sestavu se vším všudy - tedy nejen bednu, ale i periferie (bez myši a klávesnice).Sestava Skříň:
Jednotlivé komponenty nebudu popisovat vzhledem k jejich pozici na trhu, ale podle toho, jaké zkušenosti s nimi mám osobně. Skříň: Procesor: Intel Core 2 Duo E6300 Typ E6300 běží na základních taktech 1866MHz, díky výborné desce Gigabyte GA-P965-DS4 se mi povedl přetaktovat až neuvěřitelně vysoko. Jeho současná frekvence je 3640MHz, což znamená nárůst na 195% frekvence původní. Na potvrzení toho, že nejde o chvástání, se můžete podívat na ON-LINE výpis z programu CPU-Z, který patří mezi šikovné programy pro správu počítače. Rychlost tohoto procesoru je i před přetaktováním asi o 70% vyšší než Athlonu 3000+. Po přetaktování se dostáváme asi na 300% rychlosti Athlonu. Graf ukazuje časy výpočtu čísla Pí na 1 a 8 milionů desetinných míst - minuty:sekundy (méně je lépe) ![]() ![]() Chladič procesoru: Arctic Cooling Freezer 7 Pro Tento chladič (přibližně 500Kč) se v testech staví soupeřům mnohem dražším (1000-1500Kč), v jejich konkurenci sice nemá nárok dosáhnout nejlepších výsledků, ale přesto si nevede špatně. Jeho nevýhoda spočívá v pouze 9cm větráku. Protože například, když převádím video, je procesor vytížený na 100% (obě jádra), teplota začíná růst a tím roste i počet otáček tohoto ventilátoru, tím roste jím způsobovaný hluk. Po 15 minutách, když dosáhne teplota procesoru maxima, je už opravdu dost slyšet. Já si ovšem nekupuji počítač, aby byl absolutně tichý, to bych zvolil úplně jiné řešení, ale aby byl špičkou ve svém oboru, což také splňuje.
![]()
Motherboard: Gigabyte GA-P965-DS4 Tuto základní desku jsem zvolil ze dvou důvodů. 1) Je vynikající na přetaktování. 2) Má diskový řadič na ICH8R, který ovládá RAID5. Obzvlášť druhý důvod byl podmínkou, protože moje data jsou velmi cenná a nehodlám o ně přijít. O diskovém poli RAID5 níže. ![]() ![]() ![]() ![]() Diskové pole: RAID 5 - 4x Seagate 7200.10 - 320BG, 16MB, SATA
Jak vidíte na obrázku výše, RAID 5 je úžasný - poskytuje vysokou bezpečnost dat (1 disk může selhat a žádná data se neztratí), zároveň poskytuje obrovský výkon. Více o diskových polích. Mám 4 disky o velikosti 320GB - prakticky tedy po přibližně 299GB. Protože se jeden disk spotřebuje na paritu, je výsledná kapacita 897GB. Bohužel 5 disků už dělá dost bzukotu (přestože jsou Seagate 7200.10 dost tiché), kvůli tomu nemůžu mluvit o tichém počítači. Znova ovšem upozorňuji, že se RAID 5 přesto vyplatí.
![]()
Optická mechanika: Samsung SH-S183A - DVD±R/RW, RAM Tato mechanika byla jedna z prvních, které se vyráběly pro SATA rozhraní. Jsem s ní velice spokojený, ještě jsem (po asi 300 různých DVD±R/RW, RAM) nenarazil na disk, který by nepřečetla. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Periferie: TV karta: MSI MEGA Sky TV tuner digitální pozemní televize byla sázka na neznámé. Při instalaci jsem se potýkal se základní nepodporou ČR při ladění, pak také VELMI ŠPATNÝM signálem. O tomto produktu ještě uslyšíte v mých zkušenostech s MSI.
![]()
UPS: APC CyberFort II - 700VA Záložní zdroj, který umožňuje při výpadku proudu během chvilky dodělat práci, uložit a počítač bezpečně bez ztráty dat vypnout. Pozor, jen 4 zásuvky mají zálohu baterií, ostatní jen ochranu proti přepětí! Zařízení navíc komunikuje s počítačem přes USB, díky tomu počítač ví, kolik ještě zbývá baterie a kdy se případně má uvést do úsporného režimu sám.
![]()
Reproduktory: Genius SW-HF5.1 5000 Tyto reproduktory vypadají papírově moc dobře, mají vstupy pro 4 různá zařízení a dálkové ovládání. Bohužel také velmi otravné modré velmi svítivé diody. Ty jsem přelepil temnou izolepou, díky tomu svítí už jen slabě, problém vyřešen. Dokonalostí ovšem tyto reproduktory neoplývají. V nejnižších polohách hlasitosti dochází ke skokové změně "z nic na zvuk", další změna je "zvuk na zvuk se šumem", pak "zvuk se šumem na zvuk" a pak už jde vše dokonale plynule. To jsem vyřešil tak, že jsem softwarově stáhnul hlasitost a funguji jen v dokonalé části. Pokud pustíte softwarově 100%, pak se připravte na to, že 50% hlasitosti na zabudovaném zesilovači reproduktorů bude už skutečně hodně hlasitých, do asi 70% je regulace v mezích extrémně hlasité hudby. Mezi 70 a 100% výkonu už satelitní reproduktory nezvládají a zvuk je špatný. Ovšem hlasitost je tak nesnesitelná, že to nikdo dělat stejně nebude. I těch 70% můžete v pohodě použít na ozvučení velkého sálu. Přesto bych v současnosti raději připlatil 1300Kč za velmi kvalitní reproduktory Logitech Z-2300 s THX certifikací, které jsem měl tu čest týden používat a skutečně netrpí ničím, čím tyto reproduktory trpí. Jejich dálkové ovládání je sice na asi 2m dlouhé šňůře, ale je skutečně kvalitní, dokonal citlivé a bez jakéhokoliv šumu.
![]()
Tiskárna: Epson stylus photo R800 Nejlepší v řadě Epsonu velikosti A4. Obsahuje 8 oddělených zásobníků barvy (včetně fotografické černé a optimalizátoru lesku). Barvy jsou narozdíl od nižších variant vodou nerozpíjitelné, výtisky tedy můžete použít i při outdoorových aktivitách bez rizika, že se vám rozpijí vytisknuté spoje pro cestu zpátky. Tiskárna umí tisknout i přímo na potiskovatelná CD ve velmi dobré kvalitě. Pak také podporuje tisk na roli papíru (tedy "nekonečná" délka), pro tuto schopnost jsou přítomné držáky. Tiskárna je míněná jako náhrada fotolaboratoře, dosahuje proto skutečně výborných výsledků při tisku fotek. Kvalita tisku "běžný" překoná režim "nejlepší" většiny tiskáren. Při vlastním nejlepším režimu Photo RPM se zapnutým Super MicroWeave dosahuje kvalit, které jsem skutečně ještě od žádné jiné tiskárny neviděl. Na režim "rychlý tisk" pak černobíle chrlí PLNĚ POTIŠTĚNÉ papíry rychlostí jeden papír za 5s, to znamená 12 papírů za 1 minutu. Čí (domácí) tiskárna to dokáže? Možná má nějaká uvedeno 22str/min, ale to za předpokladu, že je potištěná z 15%...
![]()
Skener: Epson 3170 photo Skener byl pro mne spásou, všechno už mám zálohované v počítači a při ztrátě jakéhokoliv papíru se nic neděje, protože vím, že ho můžu během 15s spolehlivě najít. Je rychlý a má kvalitní skeny. Photo se mu říká, protože může zapnout prosvětlení ve víku a skenovat tak negativy - s automatickou konverzí barev a rozstříháním na jednotlivé fotky. Tyto skeny mne ovšem svou kvalitou vyloženě zklamaly.
![]()
Monitor 1: Fujistsu-Siemens P20-2 - 20"LCD Tento kus hardwaru označuji už rok za moji dosavadní nejlepší koupi. Je zkrátka úžasný, 1600*1200 pixelů, výborně nastavitelný, viditelné úhly bych bez nadsázky prohlásil za 180 stupňů v obou směrech beze změny barev. Výškově i náklonem dokonale polohovatelný, navíc s funkcí Pivot, pro otočení monitoru na výšku. Naprostá spokojenost! Můžu jen doporučit.
![]()
Monitor 2: Samtron - 15"CRT Další místo, kde se nejspíš usmíváte. Trocha historie: Původně jsem měl 17" CRT monitor, pak jsem provozoval výše zmíněný 20"LCD monitor s oním 17" CRT. Rodičům, ale jejich monitor vyhořel, tak jsem je spasil svým. Tuto 15"[patnáctku] jsem dostal od kamaráda. Jestli se ptáte, na co je mi 15" CRT monitor, pak vězte, že odpověď najdete ve článku Jak zvýšit efektivitu práce na počítači. ![]() Závěr Fotky skříně zvenku i zevnitř jsou přímo mé sestavy. Možná se ptáte, proč nemám ukázkový počítač. Odpověď je jednoduchá. Protože na něm tak často něco měním, že by uspořádávání kabelů byla jen častá zdlouhavá práce navíc. Datové kabely k diskům navíc používám tak jednou týdně. Je skutečně výhodné si nechat volný jeden kabel PATA, jeden SATA a jeden 2,5" PATA (na notebooky) volný, protože pak vychutnáváte jednoduchost přenášení obrovských množství dat prostým zapojením, které trvá tak 5s. ![]()
|
Nr | Query | Error | Affected | Num. rows | Took (ms) |
---|---|---|---|---|---|
1 | SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC | 8 | 8 | 1 | |
2 | SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC | 21 | 21 | 1 |