Jak vybrat počítač - 2007/2

Počítače - ostatní

18.9.2007

Podívejte se především na nejaktuálnější článek Jak vybrat počítač.

Tento článek vás zavede do mírných zákoutí výběru komponent. Podíváme se na běžné součásti skříně. Tento článek je rozšířením sekce Jak vybrat počítač v horním výběru.

Co si rozmyslet před koupí

Co budu na počítači dělat?
Počítače dělím podle užití na Psací stroj, Univerzální, Herní a Profesionální s určitým zaměřením.

Psací stroj je mé pojmenování počítače, od kterého se bude očekávat práce s kancelářskými programy, poslouchání hudby, sledování filmů, vypalování, připojení k síti, práce s internetem. Vůbec se nepočítá s hraním náročnějších her, úplně tedy stačí integrovaná grafika na základní desce. S takovým počítačem se můžete setkat třeba v kancelářích.

Univerzální počítač musí zvládnout totéž, co Psací stroj. Navíc by ho neměl zaskočit požadavek zahrát si nové hry nebo si sestříhat video z digitální kamery. Pro tyto případy by měl obsahovat vícejádrový procesor a minimálně 2GB operační paměti.

Herní počítač je univerzální počítač, který obsahuje výkonnou grafickou kartu. Tento počítač si vybírají lidé, kteří chtějí mít neopakovatelné zážitky ze hry (vysoký framerate, dobré vyhlazování, velké rozlišení, všechny zapnuté efekty - kouř, světlo, stíny, odlesk...).

Profesionální počítače s určitým zaměřením nebudu rozebírat v tomto obecném článku, ale někdy ve speciálním.

Kolik do toho chci investovat?
U počítačů platí Široká zlatá střední cesta;

Levné komponenty jsou špatné, zastaralé a nevýkonné.

Nejdražší komponenty jsou nejvýkonnější a moderní, jejich koupí budete mít zaručeně to nejlepší na trhu, ale mají velmi špatný poměr výkon/cena.

Nejlepší poměr výkon/cena poskytují z počítačových komponent středně drahé kusy.

Ovšem koupí drahé (ne nejdražší) komponenty získáte něco, co za příplatek stojí.

V současnosti se nejvýhodnější počítačové sestavy pohybují mezi 18.000 a 30.000Kč (bez všech periferií - monitor, myš, klávesnice, tiskárna...)

Jak dlouho chci, aby počítač vydržel?
Kupujete-li počítač s vědomím, že ho budete v dohledné době upgradovat, vyplatí se do základní desky investovat nadprůměrnou částku (cca 3.000-5000Kč). Tato součást totiž všechny ostatní spojuje, a kdyby nepodporovala technologie blízké budoucnosti, byla by k ničemu.
Jakmile jste dosáhli stavu, že pro vaši desku neexistují dostatečně výkonné komponenty, musíte chtě nechtě koupit celý nový počítač.

Nejčastějšími upgrady jsou:

zvýšení množství operační paměti

koupě nové grafické karty

pořízení vícejádrového procesoru

Tyto tři komponenty totiž většinou počítač brzdí.

Pokud jste profík nebo nadšenec, který požaduje stále výkonný počítač, nezbývá vám nic jiného než téměř každý rok zásadní komponenty sestavy vyměnit.

Pokud jste člověk, který na počítači dělá, ale nehraje hry, vystačí vám počítač až tři roky.

Pokud jste si koupili nový Psací stroj s tím, že to bude skutečně psací stroj, vystačíte si 5 let i déle.


Komponenty

Procesor
V současnosti existuje díky cenové válce mezi AMD a Intelem mnoho možností, jaký procesor pořídit. Přetaktováním je navíc můžeme zrychlit průměrně o 50-80%.

1) Do nejlevnějšího Psacího stroje pořídíme nejlevnější (přesto dostatečný) Sempron 2800+ za cca 700Kč.

2) Do Psacího stroje, od kterého budeme požadovat plynulejší práci, dáme nový jednojádrový Intel Celeron 420 za cca 900Kč a přetaktujeme ho přibližně na 2,5GHz.

3) Univerzální a jednoduché Herní počítače si vystačí se zástupcem Pentií Dual-Core, například E2140 za cca 1.700Kč, který přetaktujeme opět na frekvenci kolem 2,5GHz.

4) Pokud nechcete taktovat nebo chcete dvoujádro přetaktovat na maximum, pořiďte čistokrevné Core 2 Duo E6550 na 2,33GHz, které přetaktujete i přes 3GHz.

5) Do nejvýkonnějších počítačů je dnes nejlepší volbou čtyřjádrový Core 2 Quad Q6600 na 2,4GHz, které přetaktujete s dobrým chlazením opět přes 3GHz.


Procesor

Chladič procesoru
Trh nabízí pět možností řešení nového chladiče procesoru. Kvůli probíhajícímu Testu 14 chladičů CPU nebudu nejvýkonnější jmenovat, ale počkám na samostatné vyhlášení.

1) První možností je nahrazení dodávaného chladiče chladičem podobně účinným, ale mnohem tišším. Takovým řešením může být třeba Arctic Cooling Alpine za cca 200Kč.

2) Pro zvýšení výkonu chlazení při nízkém hluku můžu doporučit výborný a levný Arctic Cooling Freezer za cca 450Kč.

3) Pokud chcete úplně zrušit hluk větráku na chladiči CPU, můžete sáhnout k pasivnímu chlazení. Pozor - pouze ve velmi dobře větrané skříni a ne u hodně přetaktovaných procesorů nebo čtyřjader. To umožňuje například Scythe Ninja za cca 1.100Kč

4) Pro nejlepší chlazení vzduchem si budete muset náležitě připlatit. Konkrétní chladič doporučím v Testu 14 chladičů CPU.

5) Extrémem pro procesory s velmi zvýšeným napětím je vodní chlazení.


Chladič procesoru

Větrák na chladič procesoru
Některé nejvýkonnější chladiče se prodávají bez ventilátoru, aby klesla cena a abyste mohli vybrat větrák, který nejlépe splňuje vaše požadavky.

1) Kvalitní chladič kupujeme pro tiché chlazení, proto koupíme nejtišší větrák, kterým je Noctua NOCTUA NF-S12-800 za cca 380Kč.

2) Kvalitní chladič kupujeme pro účinné chlazení, proto koupíme nejúčinnější větrák, kterým je Papst 4412 F/2GL za cca 750Kč.


Větrák

Motherboard
Základní desky bych rozdělil jen na dvě skupiny:

1) S integrovanou grafikou. Taková deska je vhodná do Psacího stroje, protože ušetří další investici do grafické karty zvlášť. Rozhlížejte se po základních deskách s novou integrovanou grafikou - dnes chipsety G33 pro Intel s775, nebo 690G pro AMD AM2.

2) Kvalitní plnohodnotný motherboard, který splní všechny vaše požadavky - dostatek USB, SATA, firewire konektorů. Pokud chcete taktovat, neměli byste zapomenout se informovat o vhodnosti.

Vzhledem k obrovskému množství kvalitativně i cenově srovnatelných produktů nechám výběr na vás.


Motherboard

Grafická karta
Existují čtyři řešení podle vašich nároků na grafiku.

1) Integrovaná grafika v základní desce. Je v ceně základní desky, nové integrované grafiky už dokonce oplývají nějakým výkonem, takže si na ní už starší hry zahrajete.

2) Přehrávání videa ve vysokém rozlišení (1080p - BD a HD-DVD) dá procesoru celkem zabrat, nové grafické karty přebírají tuto roli a procesor se může věnovat jiným úkolům. Pro tento účel můžete koupit třeba Ati Radeon 2400 za cca 1200Kč.

3) Pro herní účely s průměrnými požadavky poslouží dobře Ati Radeon X1950GT za cca 2.900Kč, s vyššími požadavky pak nVidia GeForce 8800GTS 640MB za cca 9.300Kč nebo Ati Radeon 2900XT za cca 10.000Kč.

4) Hernímu Hi-Endu už rok kraluje nVidia GeForce 8800, což je v její GTX verzi mnou doporučená karta. Stojí cca 13.200Kč


Grafická karta

Operační paměť
Jak vybrat operační paměť. U paměti je zásadním ukazatelem velikost, ostatní vlastnosti (dualchannel, frekvence, časování) jsou v porovnání s velikostí zanedbatelné. O oněch zanedbatelných vlastnostech jsem napsal článek - Vliv frekvence a časování pamětí na výkon celého počítače - Intel.

1) 512MB - je minimální množství paměti, se kterým byste mohli koupit počítač. Méně je kriticky nedostatečné! Ovšem při současných cenách pamětí není problém si i do levného počítače pořídit již slušný 1GB.

2) 1GB - je v současnosti dostatečný pro všechny Psací stroje. Kupujte rozhodně jako jeden modul.

3) 2GB - se staly nutností pro plynulý běh moderních her. Pokud pracujete s internetovým prohlížečem Opera, měly by být 2GB minimum.

4) 4GB - Plné 4GB a více využijí až 64bitové operační systémy. 32bitové využijí maximálně 3,5GB.

Po mnohých zkušenostech doporučuji paměti A-DATA 800MHz. S cenou cca 1.000Kč/1GB jsou nepřekonatelné.


modul RAM

Pevný disk

Pokud nejste profík, doporučuji pořídit disk s nejlepším poměrem ceny/1GB.

Pokud jste profík, kterému na výkonu disků záleží, pořiďte si pro operační systém a programy výkonné (ale drahé) 10.000ot/min disky.

Z disků je velmi vhodné vytvořit RAID pole pro zvýšení výkonu nebo bezpečnosti dat.


Pevný disk

Optická mechanika
Existuje jediný typ optické mechaniky, o které je možno uvažovat - SATA DVD RW. Tuto podmínku při kvalitním čtení i zápisu splňuje například Samsung SH-S203B za cca 750Kč.


Optická mechanika

Skříň
Podmínka pro skříň je následující: pozice pro aspoň jeden nasávací 120mm ventilátor vpředu a aspoň jeden 120mm vyfukovací ventilátor vzadu. Pokud zanedbáme průtok vzduchu skříní, bude se obsah skříně neustále zahřívat a ani nejúčinnější chladiče procesoru nebo grafické karty nepomůžou.


Skříň

Zdroj
Zdroj je srdce sestavy, které rozhoduje o tom, jestli všechny komponenty v sestavě při neočekávaném přepětí shoří, nebo ne. Vyhněte se zdrojům, které mají pouze 80mm větrák, ty bývají hlučné. Věřte osvědčeným značkám, které produkují stále kvalitní zdroje - Fortron, Enermax, Seasonic, Tagan. Částečný přehled o potřebném výkonu vašeho zdroje si můžete udělat z článku Kolik žerou sestavy.


Zdroj

Zvuk
Integrované zvukové kodeky na základních deskách se už dlouhou dobu starají o ozvučení počítačů. Většinou nabídnou i 7.1 zvuk, který stejně nejspíš ani nevyužijete.
Zvukové karty jsou určeny pro hry se speciálními 3D prostorovými zvukovými efekty nebo pro zvukofily.
Osobně jsem rozdíl mezi integrovanou zvukovkou a drahou zvukovou kartou na reproduktorech Z-5500 vůbec nepoznal.


Zvuková karta

Síť
Síťový konektor (většinou 1Gb/s) je součástí už každé současné základní desky, proto není třeba se o ni zajímat. Většina dražších základních desek má síťové konektory dva.


Síťová karta

Televizní karta
Pokud nezamýšlíte převod videokazet do počítače, pak vybírejte jen z DVB-T karet, které přijímají digitální vysílání.


TV karta


Závěr

Pokud vám zde nějaká informace chybí, napište mi e-mail a pokusím se vyhovět.
 
(default) 2 queries took 3 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21212