Procesor

Procesory

10.1.2007

 

Hlavním parametrem, který bylo při výběru třeba sledovat, byla až donedávna frekvence. To ovšem přestalo platit uvedením nových architektur s jiným poměrem výkon/frekvence.

 

V současnosti to (pro neznalého člověka bohužel) už neplatí. Výběr musí být zkrátka založen na testech výkonu v různých programech.

 

Další změnou na poli procesorů bylo uvedení vícejádrových modelů (a optimalizace v podobě hyper-threadingu). Tyto se vyjímají v práci s více programy najednou nebo vícevláknovým programem (který využije obě jádra).

 

Situace na trhu (stolní počítače):

AMD: socket 754, socket 939, socket AM2

Intel: socket 478, socket 775 (LGA)

 

Všechny procesory do výše uvedených socketů od AMD mají v sobě integrovaný řadič pamětí – nemusí tedy být v samostatném čipu na základní desce, díky kratší komunikační cestě přináší vyšší výkon paměťového subsystému a menší nutnost vyrovnávací paměti v procesoru. Socket 754 má pouze jednokanálový řadič DDR pamětí a existují do něj jen jednojádrové procesory, s939 má dvoukanálový řadič pamětí DDR a byl to první socket, do kterého začalo AMD vyrábět dvoujádrové procesory. Socket AM2 se od socketu liší jen tím, že místo DDR používá DDR2 paměti.

 

Intel: Socket 478 je pravý socket, do kterého se strká procesor s nožičkami, dvoujádrové procesory do něj nejsou. Socket 775 je LGA(Land Grid Array), „nožičky“ má na sobě základní deska a procesor má jen kontakty. Do socketu 775 se vyrábí i vícejádrové procesory.

 

 
 

AMD: AM2: Athlony X2 dlouho nebyly překonány starými Pentii D, pak ale Intel přišel s architekturou Core a Athlon X2 byl rázem velice nevýhodný.

 

 
 

Intel: 775: Core 2 Duo, dvojjádrové procesory, které Intel uvedl v druhém pololetí roku 2007 měly být naprostou revolucí v procesorech. Intel sliboval pohádkově neuvěřitelné výkony. Ty se sice ukázaly být nadsazené, ALE stále nebyl žádný procesor, který by se mu vyrovnal. Král Intelu, procesor Core 2 Extreme X6800 rozdrtil svého soka od AMD, procesor Athlon FX-62, na celé čáře bez šance. To ovšem nebylo všechno, protože taktovatelnost C2D (Core 2 Duo) byla skutečně neuvěřitelná – 50% přetaktování žádné překvapení, časté byly i přetakty o 75-100%. Takto se ani nejlevnějšímu C2D, procesoru E6300 za 5200Kč, nemohla rovnat ani již zmíněná vlajková loď AMD, procesor Athlon FX-62, jehož cena se pohybovala kolem 28000Kč. Nastala doba, kdy by si výkonný procesor jiný než C2D koupil jen hlupák, strašně neznalý člověk nebo fanatik do AMD.

 

 

 

Situace je nyní (2007/1) taková, že procesor nad 5000Kč znamená automaticky volbu C2D. Od AMD můžeme volit nejlevnější dvoujádrový procesor Athlon X2 3600+, který za svou cenu 3700Kč poskytuje celkem slušný výkon. Jednojádrovým procesorů vévodí prozatím AMD, které těží z ceny a z toho, že Intel nenahradil svá stará a topící Pentia 4.

 
(default) 2 queries took 2 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211