Thermaltake Soprano

Skříně

7.8.2007

Thermaltake Soprano je masivním "smaltovým" zástupcem běžného průměru.

Thermaltake

Společnost Thermaltake je u nás známá především jako výrobce počítačových skříní, chladičů, zdrojů, ventilátorů a ostatního příslušenství jako diskové rámečky, informační panely a podložky pod myši. Jeho nabídka zasahuje částečně do Low-Endu, především do Mainstreamu a nezanedbatelně také do Hi-Endu. Sami tedy vidíte, že se s ním budeme asi ještě často setkávat.


Balení

Krabice, ve které Soprano dostanete je reprezentativní, ale umírněná. Dozvíte se z ní o všech klíčových vlastnostech skříně. Na potisku jsou vidět rozevíratelné plastové nožky.


Soprano na svém obalu


klíčové vlastnosti zobrazené na krabici

Po vyndání z krabice se nám naskytne pohled na kvalitní polystyrenové chrániče a pytel z umělé látky, ve kterém je celá skříň zabalena.


skříň v pytli z umělé látky s polystyrenovými chránici


Skříň

Pohled na skříň začneme zepředu. Čelo je celé vyrobené z jednoho kusu plastu s připevněným stříbrně lesklým plastem mírně pod polovinou. Čelní plast je dvakrát zvlněný, na levé vlně nahoře vidíme nevýrazný nápis Soprano a dole stejnětak nevýrazný znak Thermaltake. V pravé vlně jsou dvě dírky, jimiž prosvítají stavové diody.


čelo skříně

Na levé bočnici jsou zajímavé dva zasouvací mechanizmy, které jsou třeba použít pro otevření. Horní mechanizmus je navíc vybavený zámečkem, který je možný přiloženým klíčem zajistit, aby nenechaví návštěvníci nekradli dobře přístupné komponenty.


levá bočnice

Pravá bočnice není ničím zajímavá, je připevněná obyčejnými šrouby.


pravá bočnice

Zadní část skříně nepřekvapí. Jako zástupce slušného průměru se zde nachází kvalitně vyražená vypouklá mřížka pro 120mm ventilátor. Také jsou zde připevněné klíčky pro zamčení levé bočnice a I/O (In/Out) záslepka, kterou stejně vyhodíte a použijete dodanou k základní desce.


skříň zezadu

Zeshora vidíme příklopku přibližně tvaru rovnoramenného lichoběžníku, který má známý zacvakávací mechanizmus pro otevírání a zavírání. Konektory, které se skývají pod příklopkou, nepřekvapí (jako většina této skříně) - najdeme zde mikrofon, sluchátka, 2x USB a 1x Firewire


konektory na horní straně skříně

Otevřením čelních dvířek se odhalí tlačítko Power a Reset, také vidíme nasávací průduchy pro přední 120mm ventilátor, které sice nejsou ideálně velké, ale přesto lepší má většina levných skříní. Zato dvířka brání nasávání vzduchu už velmi, to není dobré.


otevřená čelní dvířka

Odklopením celého čelního panelu se naskytne pohled na ukázkovou mřížku ventilátoru a zvláštní systém plechových zábran vnějších 5,25" a 3,5" pozic. Pokud chcete nějakou vyjmout, musíte ji vylomit (jsou připevněné pouze na dvou místech a vylomit jdou). Zajímavý je zámek, který má 3 polohy. Poloha 1 - úplně zamčeno (dvířka ani panel nejdou otevřít), poloha 2 - částečně zajištěno (dvířka jdou otevřít, ale panel drží na skříni), poloha 3 - úplně otevřené (dvířka i panel jsou otevřít).


odklopený celý čelní panel

Jistě jste si všimli, že stavové diody se nacházejí na konstrukci skříně, ale svítí na dvířkách, zatímco se nenacházejí na stejné úrovni. Předpokládám, že Thermaltake tuto fintu vytvořil úmyslně, aby jí byli lidé fascinováni a skříň si kvůli ní vybrali. Mne tedy nepřesvědčili, přestože plastové "světlovody" skutečně fungují.


systém "světlovodů"


Vnitřní uspořádání

První si všimneme dvou 120mm ventilátorů - jeden nasávací před pozicí pro disky a jeden vyfukovací u procesoru - přesně tak, jak má správný průtok vzduchu vypadat. Jako druhého si všimnu drátů visících ze stropu skříně, které patří k horním konektorům. Hned poté mému pohledu neunikne systém bezšroubkového připevňování přídavných karet, které funguje podprůměrně. Skříň zpevňuje příčka na úrovni zdroje, díky ní je skříň skutečně velmi stabilní. Konečně se ve skříni nachází 4 vnější 5,25" pozice, 2 vnější 3,5" pozice a 5 vnitřních 3,5" pozic.


vnitřní uspořádání (ještě s krabičkou s příslušenstvím)


Příslušenství

Příslušenství odpovídá vlastnostem skříně. Šroubky jsou přiloženy pro montáž základní desky. Ostatní komponenty jsou připevňovány bezšroubkově - optické machaniky jsou na lyžičkách a disky a 3,5" mechaniky jsou připevňovány otočnými mechanizmy.


pohlcovač vlhkosti, šroubky a bezšroubkové připevňovače


klíčky k přednímu panelu, klíčky k bočnici a mikrovláknový hadřík


Kabely

Kabely jsou pěkně izolovány, tak to má být. Systémové konektory jsou klasicky oddělené. Ovšem Pewer LED konektoru jsem musel jeden kabel vyjmout a strčit na druhé volné místo v konektoru. USB konektory jsou dva - pro každý konektor svůj. Zvukový konektor je vyvedený vcelku, což je výborné, protože odpadává zdlouhavé zasouvání konektorů zvlášť. Bohužel Firewire konektor je právě takto rozdělen, takže jeho zapojováním strávíme trochu víc času a musíme dávat pozor na popisky jednotlivých kablíků.


systémové konektory (Power LED ještě nepřepojený)


USB


zvuk


Firewire


vyvedení konektorů na stropě skříně


Instalace komponent

Instalace komponent proběhla bez problémů až na výše zmíněný Power LED kenoktor. Za zmínku stojí horší kvalita připevnění pomocí bezšroubkového mechanizmu přídavných karet a otočné mechanizmy pro připevnění 3,5" zařízení, jimiž se musí otočit skutečně silně (po prvním otočení jsem se polekal, jestli jsem mechanizmus neulomil)


skříň vybavená komponentami


Závěr

Subjektivně se mi tato skříň nelíbí svým smalto-plastovým zpracováním a za cenu kolem 2.000Kč bych si vybral jinou skříň. Objektivně je tato skříň schopným zástupce m Mainstreamu, který zastane svou práci správně.

Výhody
Nevýhody

masivní konstrukce

nedokonalé bezšroubkové připevnění přídavných karet

dva přiložené ventilátory

špatně provedený Power LED konektor

orientační cena: 2.000Kč

 
(default) 2 queries took 2 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC881
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211