Jak vybrat počítač - 2007/1

Počítače - ostatní

5.2.2007

Podívejte se především na nejaktuálnější článek Jak vybrat počítač.

Tento článek vás zavede do mírných zákoutí výběru komponent. Podíváme se a běžné součásti skříně. Tento článek je rozšířením sekce Jak vybrat počítač v horním výběru.
 

 
Co budu na počítači dělat?
Počítače dělím podle užití na Psací stroj, Univerzální, Herní a Profesionální s určitým zaměřením.
 
 
Psací stroj je mé hanlivé pojmenování normálního počítače, od kterého se bude očekávat práce s kancelářskými programy. Tento počítač by samozřejmě nesměl být neschopný ostatních funkcí. Tedy i vypalování, sledování filmů a poslouchání hudby. To vše by měla bez problémů zvládnout grafika integrovaná na základní desce.
 
Univerzální počítač musí zvládnout totéž, co Psací stroj, ale i s možností zahrát si nové hry. Podmínkou ovšem není nejnáročnější nastavení grafiky ve hře. Tento počítač by nemělo zaskočit ani vaše rozhodnutí, že si sestříháte film nebo budete pracovat s grafikou. Pro tyto případy by měl obsahovat dostatečnou rezervu operační paměti.
 
Herní počítač je univerzální počítač, který obsahuje výkonnou grafiku. Tento počítač si vybírají lidé, kteří chtějí mít neopakovatelné zážitky ze hry, která je spuštěná s vysokým vyhlazováním, ve velkém rozlišení, se všemi zapnutými efekty (kouř, světlo, stíny, odlesk...). Hry spotřebují mnoho operační paměti, proto bychom měli začínat na 2GB.
 
Profesionální počítače s určitým zaměřením nebudu rozebírat, takových zaměření je mnoho.
 

 
Kolik do toho chci investovat?
U počítačů platí Zlatá střední cesta. Levné komponenty jsou špatné, zastaralé a nevýkonné. Nejdražší komponenty jsou nejvýkonnější a moderní, jejich koupí budete mít zaručeně to nejlepší na trhu, ale nemají dobrý poměr cena/výkon.
 
 
Nejlepší poměr cena/výkon poskytují z počítačových komponent středně drahé kusy. Uvedu tabulku, která vystihne cenovou hranici nejlepšího poměru cena/výkon.
 
 Procesor
 4490-5490Kč
 Chladič procesoru
 490-700Kč
 Motherboard
 2490-4490Kč
 Grafika
 3000-4900Kč
 Paměť
 2490Kč/1GB
 Pevný disk
 2490-2800Kč
 Optická mechanika
 800-950Kč
 Skříň (bez zdroje)
 1100-1700Kč
 Zdroj
 1490-2490Kč
 Zvuková karta (integrovaná v desce)
 0Kč
 Síťovka (integrovaná v desce)  0Kč
 
Nejvýhodnější počítačové sestavy se tedy pohybují mezi 18900Kč (univerzální počítač s 1GB paměti) a 28650Kč (herní počítač se 2GB paměti)
 

 
Jak dlouho chci, aby počítač vydržel?
Pokud jste nadšenec, který požaduje stále nové výkonné komponenty, nezbývá vám nic jiného než každý rok téměř celou sestavu vyměnit.
Pokud jste člověk, který na počítači dělá, ale nehraje hry, vystačí vám počítač tři roky.
Pokud jste si koupili nový Psací stroj s tím, že to bude psací stroj, vystačíte si 5 let i déle.
 
 
Upgrade
Kupujete-li počítač s vědomím, že ho budete v dohledné době upgradovat, vyplatí se do základní desky investovat nadprůměrnou částku (do 4900Kč). Tato součást totiž všechny ostatní spojuje, a kdyby nepodporovala technologie blízké budoucnosti, byla by k ničemu. Jakmile jste dosáhli stavu, že pro vaši desku neexistují dostatečně výkonné komponenty, musíte chtě nechtě koupit celý nový počítač.
Nejčastějšími upgrady jsou:
Zvýšení množství operační paměti
Koupě nové grafické karty
Pořízení vícejádrového procesoru
Tyto tři komponenty totiž většinou počítač brzdí. Jak zjistit, která, si přečtěte ve článku Jak zvýšit efektivitu práce na počítači.
 

 
Komponenty
 
Procesor
V současnosti existují v zásadě dvě rozumné možnosti.
1) Koupit levný jednojádrový procesor (Sempron nebo Celeron) mezi 1000 a 2000Kč s tím, že sestava bude Psací stroj
2) Koupit dvoujádrový Core 2 Duo (4490-5490Kč) a přetaktovat ho do nebeských výšin pro drtivý výkon.
 
 
 
 
Chladič procesoru
Zde existují tři možnosti.
1) Velmi tichý levný chladič (200-250Kč). Tento chladič je výborná náhražka původního chladiče, která lépe chladí.
2) Cena/výkon chladič (490-700Kč). Levný osvědčený heatpipe chladič.
3) Výkonný chladič (1100-1700Kč), který uchladí každý přetaktovaný procesor nebo nepřetaktovaný dokonce pasivně (bez větráku).
 
 
 
Větrák na chladič procesoru
Tento se týká  pouze výkonných chladičů, které se prodávají jako pasivní, ale umožňují přimontování dodatečného větráku. Rozměr je pochopitelně 120x120mm.
V současnosti je z levných (100Kč) dobrý ventilátor Xilence, z dražších (200-300Kč) Nexus a z nejdražších (400-600Kč) Noctua a Papst.
 
 
 
Motherboard
Motherboardy zle opět rozdělit do tří skupin. Všechny by měly mít integrovaný zvukový kodek, síťovku a dostatek vstupů a výstupů - především USB.
1) Základní desky s integrovanou grafikou (1000-2000Kč) jsou ideální pro Psací stroje. Ušetříte 2000Kč za zvlášť grafickou kartu a navíc se nebudete muset starat o chlazení další karty. Tyto základní desky umožňují malé nebo dokonce žádné přetaktování. Jsou ale menší, proto se můžete dát do nenápadnější skříně.
2) Základní desky plné velikosti (2490-3490Kč), které umožňují základní přetaktování. 
3) Tyto základní desky(3490-4900Kč) se vyznačují obrovským přetaktovacím potenciálem.
 
 
 
Grafika
Opět tři skupiny
1) integrovaná grafika - na té si v současnosti zahrajete i starší náročnější hry při rozumném nastavení. Nevýhody spočívají v malém výkonu, možném horším obrazu a většinou jen jednom výstupu pro monitor.
2) Grafika se současným výkonem za nízkou cenu (2000-3000Kč). Tu si pořizuje většina lidí, smazává většinu nevýhod integrované grafiky - kvalitní obraz, více výstupů pro monitory, vyšší výkon
3) Grafika určená pro hry (4900-14900Kč). Tyto grafické karty jsou určené pro hráče, které stojí pomalejší obraz život.
 
 
 
Paměť
U paměti je zásadním ukazatelem velikost a v druhé řadě frekvence (pak také časování a dualchannel)
1) 512MB - toto množství se rozhodně vyplatí koupit jako jeden modul. Toto množství je minimální pro práci s Windows XP. Kdo prodává počítač s menším množstvím operační paměti, neví o počítačích zhola nic, nebo je nehorázný vydřiduch a nechutně zneužívá neznalosti laiků.
2) 1GB - Optimální množství operační paměti pro Univerzální počítač. Stále se vyplatí koupit jeden modul - lépe se taktuje a rozšíření je jednodušší.
3) 2GB - Toto množství se stalo nutností pro plynulý běh moderních her. Vyplatí se koupit dva moduly po 1GB a zapojit do dualchannelu.
4) 4GB - jsou extrém, který využijí až Windows Vista. Tento operační systém bude mít pohádkové řízení operační paměti a skutečně bude platit, že čím více, tím lépe.
 
 
Pevný disk
V současnosti jedině SATA disky s minimálně 8MB Cache.
Nejvýhodnější jsou 320GB disky a začínají jim na paty šlapat 400GB disky. Nejlevnější disky, které mají cenu kupovat jsou 80GB modely, přesto bych radil začínat výběr na 160GB. V současnosti jsou nejvýkonnější disky Seagate 7200.10 díky kolmému zápisu a tím vyšší hustotě zápisu dat.
Z disků je velmi vhodné vytvořit RAID pole pro zvýšení výkonu a bezpečnost dat.
 
 
 
Optická mechanika
Už nemá cenu tahat skříní široké ATA (UATA nebo také PATA nebo také IDE) kabely. SATA mechaniky existují a jsou výborné.
Pochopitelně se bavím o DVD vypalovacích mechanikách, protože ty za svou cenu zastanou nejvíc práce.
 
 
 
Skříň
Zastává tři základní funkce
a) reprezentuje celou sestavu - můžete mít opravdu špatnou sestavu v nádherné skříni a většina lidí ji bude obdivovat.
b) chladí komponenty - skříň je základní článek pro správný tok vzduchu.
c) tlumí hluk produkovaný komponentami - všechny pohyblivé součásti vydávají zvuk
 
Skříň by měla splňovat základ chlazení - tedy možnost instalace aspoň dvou 120mm ventilátorů. Z nich vybírejte takovou, která se vám líbí a má pro vás vhodné vnitřní uspořádání. Zde platí, že čím dražší skříň koupíte, tím bude kvalitnější.
 
 
 
 
Zdroj
Srdce sestavy, který rozhoduje o tom, jestli všechny komponenty v sestavě při neočekávaném přepětí shoří, nebo ne. Vyhněte se zdrojům, které mají pouze 80mm větrák, ty bývají hlučné. Výrobci zdrojů jsou největší lháři, které znám. Nevěřte jim ani nos mezi očima. Věřte osvědčeným značkám, které produkují stále kvalitní zdroje - Fortron, Enermax, Seasonic, Tagan.
 
 
 
 
Větrák do skříně
Pokud ve skříni nějaká pozice pro 120mm větrák ještě není obsazená, můžete si pro zvýšení životnosti díky nižším teplotám pořídit další větrák. Výběr platí stejný, jako pro větrák na chladič procesoru.
 
 
 
Zvuk
Většině lidí stačí integrovaný zvukový kodek. Jsem jedním z nich, proto do normálních sestav výjimečné zvukové karty nedávám.
 
 
(na obrázku zvuková karta zvlášť)
 
 
 
Síť
Síťovka je součástí už každé současné základní desky, není třeba se o ni starat.
 
(na obrázku síťová karta zvlášť)
 

 
Závěr
Trochu hlouběji jsem rozebral výběr komponent pro vyvážený počítač. Ještě se dočkáte článku, který bude upozorňovat na vzájemnou kompatibilitu motherboardu - chipsetu, socketu s pamětmi, procesory atd.
 
 
Celkové zhodnocení sestavy:
VÝHODY NEVÝHODY
 + přehled o tom, co v počítači máte
 + rozumně investované peníze  
 + libovolný výkon  
 
(default) 2 queries took 1 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SELECT (wk_id) AS `ConfigurationCategory__id`, (wk_title) AS `ConfigurationCategory__title`, (wk_url) AS `ConfigurationCategory__url`, `ConfigurationCategory`.`wk_id` FROM `xcompute2`.`webkat` AS `ConfigurationCategory` WHERE 1 = 1 ORDER BY (wk_order) ASC880
2SELECT `Composer`.`ws_order`, (ws_id) AS `Composer__id`, (ws_name) AS `Composer__title`, `Composer`.`ws_kat` FROM `xcompute2`.`webses` AS `Composer` WHERE `public` = '1' AND `Composer`.`ws_kat` IN (7, 22, 6, 15, 24, 23, 5, 25) ORDER BY `ws_order` ASC 21211